Anteny są jednym z najważniejszych elementów siatki. Na poziomie amatorskim drużyny czasami grają bez antenek, jednak w profesjonalnych zawodach nie jest to dopuszczalne. Dlaczego antenki w siatkówce są tak ważne? Jaka jest ich rola? Sprawdzamy.
Antenka do siatki – co to jest?
Według oficjalnych przepisów gry w piłkę siatkową, antenka to elastyczny pręt, wykonany z włókna szklanego lub podobnego materiału. Włókno szklane jest bowiem lekkie, a przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne. Każda antenka ma długość 1,80 m i średnicę 10 mm. Ponad siatkę wystaje tylko górna część antenki. Ma ona 80 cm długości i pomalowana jest w paski o szerokości 10 cm w kontrastujących kolorach. Przeważnie paski mają kolor biały i czerwony.
Na każdej siatce zamocowane są dwie antenki. Znajdują się one na zewnętrznych krawędziach siatki, bezpośrednio nad liniami bocznymi boiska. Oznacza to, że odległość między nimi jest dokładnie taka sama, jak szerokość boiska, czyli wynosi 9 m.
Antenki wkłada się do tzw. kieszeni, a następnie mocuje do siatki za pomocą rzepów, sznurków bądź zacisków. Najpopularniejsze, a jednocześnie najłatwiejsze jest jednak mocowanie na rzepy.
Do czego służą antenki w siatkówce?
Anteny ograniczają po bokach przestrzeń przejścia. Najprościej mówiąc, wyznaczają przestrzeń boiska, nad którą musi przedostać się piłka. Jeśli zawodnik zaatakuje piłkę, a ta przejdzie na drugą stronę poza antenką, sędzia przerywa akcję i punkt otrzymuje drużyna przeciwna.
Należy jednak pamiętać, że jeśli podczas obrony piłka nie przeleci pomiędzy antenkami, tylko za ich granicą, drużyna może dalej kontynuować grę. W tej sytuacji broniona piłka musi zostać wycofana również poza antenkami, a następnie przebita na stronę przeciwnika już pomiędzy antenkami.
Czy można dotknąć antenki w siatkówce?
Antenka jest częścią siatki, co oznacza, że zawodnicy nie mogą jej dotknąć podczas gry. Jeśli to zrobią, sędzia odgwiżdże błąd i przyzna punkt drużynie przeciwnej. Należy jednak pamiętać, że dozwolony jest kontakt z siatką poza antenką, o ile nie przeszkadza to w grze (np. jeśli siatka nie zostanie rozerwana, co wymusi przerwanie gry). Jeżeli gracz dotknie ręką górnej taśmy, wpadnie w siatkę albo uderzy w słupek na zewnątrz antenki, nie popełni błędu i gra będzie kontynuowana.
Czy piłka może dotknąć antenki?
Nie tylko zawodnicy, ale również piłka nie może bezpośrednio dotknąć antenki. Jeśli zawodnik zaatakuje lub zaserwuje piłkę bezpośrednio w antenkę, sędzia odgwiżdże błąd i przyzna punkt drużynie przeciwnej. Często się jednak zdarza, że siatkarze i siatkarki celowo obijają ręce blokujących tak, aby piłka uderzyła w antenkę. Takie zagranie jest jak najbardziej zgodne z przepisami gry i punkt zdobywa zawodnik, który wykonał atak. Opanowanie takiej umiejętności zajmuje jednak sporo czasu.