InformacjeNewsy

Dotknięcie siatki znów jest błędem

Od 1 maja zaczynają obowiązywać nowe przepisy gry w siatkówkę, które kongres FIVB uchwalił w listopadzie ubiegłego roku. Dzięki nim widowiska siatkarskie mają się stać bardziej atrakcyjne dla widzów.

Siatka pod napięciem

Pierwszym ważnym przepisem, który zmieniono jest zasada dotknięcia siatki. Do tej pory zawodnicy nie mogli dotykać tylko górnej taśmy. Teraz przywrócono zasady, które obowiązywały kilka lat temu. Tak więc od 1 maja 2015 roku jakiekolwiek dotknięcie siatki jest traktowane jako błąd, co jest równoznaczne ze stratą punktu. FIVB postanowiła dokonać tej zmiany przede wszystkim ze względu na zdrowie zawodników. Gdy było możliwe dotykanie siatki zawodnicy często agresywnie wyskakiwali do bloku lub opierali się na niej, aby utrzymać równowagę. W rezultacie lądowali po stronie swoich przeciwników, często narażając ich i siebie na urazy oraz poważne kontuzje. Błąd dotknięcia siatki obowiązuje zarówno w siatkówce halowej, jak i plażowej.

Szczęśliwa czternastka

Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie czternastu zawodników w protokole meczowym, a nie dwunastu jak było do tej pory. Zwiększenie liczby zawodników pozwoli trenerom na przeprowadzanie pewnych zmian w składzie, np. drużyny będą mogły grać na dwóch libero. Do tego momentu niewiele drużyn stosowało grę na dwóch libero, ponieważ wiązało się to z utratą zawodnika na innej pozycji. Oprócz czternastu zawodników w meczu może brać udział pięciu członków sztabu medycznego i trenerskiego.

Pozostałe zmiany

Pozostałe zmiany w przepisach dotyczą m.in. zmniejszenia przerw w trakcie seta o jedną. Oznacza to, że podczas seta może zostać przeprowadzona tylko jedna przerwa techniczna lub przerwa przewidziana na żądanie trenera. Jednak zmniejszenie ilości przerw musi być uzgodnione ze sponsorami, reklamodawcami i mediami. FIVB wprowadziło również inne drobne zmiany, np.: siatka może mieć inną strukturę, a trybuny mogą znajdować się 6,5 metra od boiska, a nie tak jak było wcześniej 8 metrów. Oprócz tego ochraniacze i stabilizatory, które zakładają zawodnicy muszą być w tym samym kolorze, co część stroju do której przylegają.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Back to top button
Siatkarsko.pl