Najważniejsze daty w historii siatkówki
1885 – Profesor William Morgan wymyślił „minonette”. Gra polegała na odbijaniu piłki rękami, tak aby przeszła na drugą stronę siatki, bez upadku na ziemię. Liczba zawodników nie była ustalona, ale drużyny musiały być równo podzielone. Piłka przypominała dzisiejszą, a boisko miało wymiary 15 na 7,5 metra i było podzielone na dwie równe części. Siatka była zawieszona na wysokości 198 cm, przy przebijaniu piłki nie wolno było dotknąć siatki.
1886 – Morgan zaprezentował „minonette” kolegom i dyrektorowi college’u YMCA.
1900 – Podniesiono siatkę na wysokość 213 cm. Mecz wygrywała drużyna, która jak pierwsza wygrała dwa sety, kończące się na 20 punktach.
1912 – Podniesiono siatkę na wysokość 218 cm. Ponadto ustalono rotacje zawodników podczas meczu.
1917 – Zmieniono zasady siatkówki. Podniesiono siatkę na wysokość 244 cm. Ustalono, że każda drużyna będzie liczyć 6 zawodników. Każdy set kończy się przy piętnastu punktach, a mecz wygrywa drużyna, która jako pierwsza zwycięży w dwóch z trzech setów.
1921 – Została wprowadzona linia środkowa.
1922 – Wprowadzono liczbę 3 podbić.
1923 – Zmieniono rozmiary pola gry: 18 na 9 metrów.
1925 – Wprowadzono ustalenie, że do wygrania seta trzeba osiągnąć dwa punkty przewagi.
1938 – Wprowadzono blok.
1948 – W Rzymie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej.
1949 – W Pradze odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej.
1964 – Siatkówka została wprowadzona jako sport olimpijski. Została wprowadzona reguła, że zawodnik blokujący może dotknąć piłki dwa razy.
1970 – Wprowadzono antenki, w celu ograniczenia miejsca przelotu piłki nad siatką.
1988 – Wprowadzono w piątym secie tie- break, a każdy set kończył się wynikiem 17 punktów bez dwóch punktów przewagi.
1990 – Wprowadzono Ligę Światową, międzynarodowe rozgrywki w piłce siatkowej mężczyzn organizowane co roku. Stanowią początek sezonu reprezentacyjnego.
1992 – Ustalono, że tie- break musi skończyć się co najmniej dwoma punktami przewagi. Ułatwiono obronę wprowadzając podwójne odbicie przy pierwszym odbiciu piłki górnym sposobem.
1993 – Wprowadzono World Grand Prix, międzynarodowe rozgrywki w piłce siatkowej kobiet. Jest to odpowiednik męskiej Ligi Światowej, jednak aby zagrać w GP drużyny przechodzą przez eliminacje kontynentalne.
1997 – Wprowadzono pozycję libero, zawodnika w innej koszulce, który może w każdej chwili zastąpić zawodników grających na obronie, ale nie może atakować powyżej górnej taśmy siatki.
1999 – Wprowadzono nowy system zdobywania punktów: każda akcja to jeden punkt, mecz gra się maksymalnie pięć setów, przy czym każdy z wyjątkiem tie- breaku kończy się 25 punktami.
źródło: N. Bertante, G. Fantoni – Siatkówka