Ciekawostki

Czy warto kupić ochraniacze na ręce siatkarskie?

Do czego służą i czym się różnią od rękawków?

Ochraniacze na ręce siatkarskie amortyzują uderzenia, gdy zawodnicy wykonują pady lub bronią piłkę, by utrzymać ją w grze. Są szczególnie ważne dla graczy, którzy grają w obronie, czyli dla libero lub przyjmujących. Odpowiednio dobrane ochraniacze na łokcie zapewnią nie tylko ochronę, lecz także wysoki komfort podczas gry.

Ochraniacze na ręce siatkarskie — dlaczego warto je kupić?

Ochraniacze na ręce, inaczej nałokietniki siatkarskie pełnią taką samą funkcję, co nakolanniki siatkarskie. Są to akcesoria sportowe, które chronią przedramiona i łokcie zawodników przed stłuczeniami, otarciami oraz kontuzjami, powstającymi w wyniku upadku na boisko.

Nałokietniki są wykonane z elastycznych materiałów, często z wkładkami amortyzującymi, dzięki czemu absorbują siłę uderzenia. W ten sposób minimalizują ryzyko bolesnych siniaków, stłuczeń, a nawet poważniejszych kontuzji. Poza tym chronią skórę przed powstaniem drobnych otarć i skaleczeń, które mogą być bolesne i utrudniać grę. Zadaniem ochraniaczy jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikowi, ale również komfortu gry.

ochraniacze na ręce siatkarskie

Jak wybrać ochraniacze siatkarskie na łokcie?

Ochraniacze na ręce siatkarskie nie należą do podstawowego wyposażenia siatkarzy i siatkarek. W praktyce niewielu zawodników decyduje się na grę w takich ochraniaczach. Najczęściej w takich nałokietnikach występują zawodnicy z Azji (ale nie tylko), którzy brylują w grze obronnej.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup ochraniaczy na łokcie, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy główne kwestie:

  • Materiał — powinien być elastyczny, oddychający i wytrzymały. Najczęściej stosowane materiały to mieszanki poliestru, neoprenu lub innych syntetycznych tkanin, które zapewniają odpowiednią wentylację i swobodę ruchów, jednocześnie chroniąc skórę przed otarciami.
  • Dopasowanie — ochraniacze powinny dobrze przylegać do łokcia, nie krępując ruchów ani nie przesuwając się podczas intensywnej gry. Warto wybierać modele o anatomicznym kształcie, które dostosowują się do budowy ciała.
  • Ochrona — warto wybrać ochraniacze siatkarskie na łokcie z wkładkami amortyzującymi, wykonanymi np. z pianki lub żelu, które zapewnią ochronę podczas uderzenia o parkiet.
ochraniacze na łokcie siatkarskie
Zdjęcie dodane przez Heriberto Jahir Medina: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-sport-na-stojaco-gra-25824000/

Ochraniacze siatkarskie na ręce a rękawki siatkarskie — czym się różnią?

Innym popularnym akcesorium ochronnym dla zawodników są rękawki siatkarskie. Choć służą one do ochrony rąk podczas gry, znacznie różnią się od typowych ochraniaczy na ręce.

Materiał wykonania

  • Rękawki siatkarskie są wykonane z elastycznego, oddychającego materiału (np. poliestru, nylonu, elastanu), który przylega do ręki.
  • Ochraniacze na ręce siatkarskie są wykonane z materiałów bardziej wytrzymałych.

Konstrukcja

  • Rękawki są lekkie, cienkie i elastyczne. Sięgają od nadgarstka do połowy kości ramieniowej.
  • Ochraniacze na ręce są grubsze i często mają specjalne wkładki piankowe lub żelowe, które amortyzują wstrząsy. Obejmują łokcie, a także przedramiona.

Zastosowanie

  • Rękawki mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim chronią przed otarciami, zapewniają stabilizację mięśni rąk i przedramion, poprawiają krążenie i pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę rąk.
  • Z kolei ochraniacze siatkarskie na łokcie mają za zadanie chronić przed stłuczeniami i urazami, które mogą występować przy kontakcie z podłożem.

Odwiedź nasz sklep siatkarski!

Powiązane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button
Siatkarsko.pl