Wiele dyscyplin sportowych wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Tak jest również w przypadku piłki siatkowej. Aby mecz mógł się odbyć, potrzeba nie tylko odpowiedniej liczby zawodników, boiska i piłki, ale również siatki, która dzieli boisko na połowy. Sprawdźmy zatem, z czego wykonana jest siatka do siatkówki i jakie są jej wymiary.
Siatka do siatkówki – materiały i wykonanie
Niezależnie od tego, czy mecz odbywa się na hali, na piasku czy na trawie, siatka jest niezbędna do rozegrania siatkarskiego pojedynku. Musi zatem spełniać pewne standardy, aby wytrzymała zarówno naciski ze strony zawodników, jak i ze strony piłki, która będzie uderzana z dużą mocą.
Siatki do gry w piłkę siatkową wykonuje się z polipropylenu (metodą bezwęzłową) lub z polietylenu (metodą węzłową). Oba materiały cechują się elastycznością oraz wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Siatki polietylenowe są dodatkowo odporne na promieniowanie UV i działanie wody, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na boiskach zewnętrznych, np. do siatkówki plażowej.
Jeśli chodzi o kolor oczek siatki, to jest on czarny. Dostępne są również siatki treningowe w kolorze białym lub ciemnozielonym.
Jakie wymiary ma siatka do siatkówki?
Zgodnie z przepisami gry w siatkówkę halową, szerokość siatki wynosi 1 m, a jej długość od 9,5 do 10 m. Siatka wykonana jest z kwadratowych oczek o boku 10 cm. Wiele osób zastanawia się, ile jest oczek w siatce do siatkówki. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od długości siatki. Znając jej długość, łatwo możemy wykonać obliczenia. Jeśli siatka ma długość 10 m, składa się z 1000 oczek. Natomiast gdy jej długość wynosi 9,5 m, wykonana jest z 950 oczek.
Górna część siatki obszyta jest białą, płócienną taśmą. Tworzy ona 7-centymetrową krawędź na całej długości siatki. Na każdym końcu taśmy znajduje się otwór, przez który przewleka się linkę mocującą taśmę do słupków. To właśnie ta elastyczna linka zapewnia odpowiednie napięcie siatki.
Jeśli chodzi o dolną część siatki, to jest ona obszyta taśmą podobną do taśmy górnej. Jest ona jednak nieco węższa, gdyż jej szerokość wynosi 5 cm. Przez taśmę dolną przeciągnięta jest linka, za pomocą której siatkę mocuje się do słupków. Linka zapewnia również odpowiednie napięcie dolnej części siatki.
Poza tym na obu brzegach siatki, dokładnie nad każdą linią boczną, przymocowane są pionowo białe taśmy o długości 1 m i szerokości 5 cm. To właśnie w tych miejscach montowane są antenki, które wyznaczają przestrzeń boiska, nad którą musi przedostać się piłka.
Jaka jest wysokość siatki w siatkówce?
Wysokość siatki nie jest jednakowa dla wszystkich rozgrywek. Zależy od wielu czynników, m.in. od płci i wieku zawodników, liczby osób w drużynie, a także miejsca rozgrywania meczu. W rozgrywkach seniorskich wysokość siatki wynosi 2,43 m dla mężczyzn i 2,24 m dla kobiet. Więcej o jej wysokości dla poszczególnych grup wiekowych można przeczytać tutaj.
Należy pamiętać, że wysokość siatki zawsze mierzy się na środku boiska za pomocą specjalnego przyrządu pomiarowego. W każdym miejscu wysokość powinna być taka sama. Jednak środek siatki często opada pod jej ciężarem. Trudno jest więc zachować identyczną wysokość na całej jej długości. Właśnie dlatego przepisy dopuszczają zawieszenie siatki nieco wyżej – maksymalnie 2 cm ponad wysokość przepisową.
Siatka do siatkówki halowej vs plażowej
W sprzedaży dostępne są zarówno siatki do siatkówki halowej, jak i plażowej. Czym się różnią? Przede wszystkim wymiarami. Z racji tego, że boisko do plażówki jest mniejsze, siatka do siatkówki plażowej jest krótsza niż ta dedykowana do siatkówki halowej. Jej długość wynosi 8,5 m, natomiast szerokość pozostaje bez zmian – wynosi 1 m. Poza tym siatka w siatkówce plażowej obszyta jest taśmami w kolorze ciemnoniebieskim, czerwonym lub żółtym. Natomiast w siatkówce halowej taśmy mają kolor biały.
Podsumowanie
Siatka do siatkówki jest elementem, bez którego nie mógłby się odbyć żaden mecz. W sprzedaży dostępne są zarówno siatki profesjonalne, zgodne z wymogami FIVB, jak i siatki, które służą do gry amatorskiej. Decydując się na zakup jednej z ich, nie możemy zapomnieć też o innych niezbędnych elementach, takich jak antenki i słupki. Niektórzy producenci sprzedają siatki razem z antenkami, w innych przypadkach trzeba je po prostu dokupić.