Wszystko, co musisz wiedzieć o Asics Metarise
Poznaj najnowszy model butów do siatkówki!
Przyciągają kolorem, zatrzymują komfortem i stabilnością. Najnowsze buty ASICS Metarise z pewnością zostały stworzone z myślą o Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio. Jednak z powodu pandemii koronawirusa, igrzyska zostały przesunięte, a premiera butów odbyła się w wirtualnej rzeczywistości. Buty marki Asics nie tylko cechują się nowoczesnym designem, ale również odznaczają wysoką funkcjonalnością. Co nowego wprowadził w nich producent? Wszystkiego dowiecie się z naszej recenzji.
Na początek garść suchych informacji
Buty Asics Metarise otrzymaliśmy od producenta. Udaliśmy się na trening drużyny KU AZS UR Rzeszów, aby sprawdzić, jakie odczucia wywołają przy pierwszym użytkowaniu przez jednego z zawodników – Krystiana. Buty nie tylko rewelacyjnie wyglądały na nodze, ale również świetnie się sprawowały. Zawodnik chwalił ich przyczepność i stabilność, a gdy zapytaliśmy o ocenę, bez wahania rzucił „10 na 10”. Jedynie kolor nie do końca przypadł zawodnikowi do gustu. Urywki z testów możecie zobaczyć w naszym krótkim filmiku umieszczonym na Youtube.
Marka: Asics
Model: Metarise
Kolor: Sunrise Red
Rok premiery: 2020
Waga: 455 g (przy rozmiarze 46 – 29 cm)
Buty Asics Metarise – pierwsze wrażenie
To, co przykuwa uwagę od razu po otworzeniu pudełka, to… kolor butów! Jaskrawy pomarańczowy odcień znacznie odbiega od stonowanej stylistyki pozostałych butów siatkarskich marki Asics. Nam ten kolor się podoba, ale jak wiadomo, wrażenia estetyczne to kwestia gustu. Druga rzecz, która rzuciła nam się w oczy to kształt butów, a konkretnie wysoki i zaokrąglony kształt na pięcie. Porównując do innych butów do siatkówki, różnica w wyglądzie jest bardzo duża. Buty Asics Metarise bardziej przypominają buty do koszykówki – z wyglądu są dość masywne.
Materiał wykonania – dobra wentylacja
Buty Asics Metarise z wierzchu zostały wykonane z materiału syntetycznego z drobnymi perforacjami. Natomiast cholewkę wykonano z materiału siateczkowego (dobrze to widać pod sznurowadłami), co zapewnia odpowiednią wentylację. Po obu stronach buta umieszczono logo Asics. Dzięki temu, że zostało wykonane z gęstej gumy, dodatkowo wzmacnia i usztywnia zewnętrzną powłokę. Pod kątem wykonania buty wydają się dość dobrze dopracowane. Jednak spod łączeń materiałów w wielu miejscach „wylewa się” klej, co trochę psuje wrażenia estetyczne.
Europejski rozmiar buta 46 waży 455 g, a więc znacznie więcej w porównaniu do innych butów siatkarskich tego producenta. Jednak biorąc pod uwagę ilość udogodnień i stabilność, jaką oferują te buty, i tak są dość lekkie.
Dopasowanie do stopy, czyli cholewka Mono-sock
W tym modelu producent zastosował cholewkę Mono-sock ze zintegrowanym językiem, która konstrukcyjnie przypomina skarpetkę. Taki krój cholewki bardzo dobrze dopasowuje się do anatomii stopy. Buty zakłada się trochę trudniej niż klasyczne z językiem, ale szybko można przywyknąć.
Warto również bliżej przyjrzeć się systemowi wiązania. Sznurówki są płaskie, kolorystycznie dopasowane do butów. Natomiast w przedniej części buta producent zastosował technologię Dynawrap. Jest to specjalny ściągacz, który został zaprojektowany po to, by „trzymać” stopę i zapewniać jej pełne wsparcie oraz dopasowanie. Ściągacz dostarcza kolejnych kilku procent stabilizacji, dzięki czemu stopa „nie lata” w bucie, tylko jest do niego dobrze dopasowana. Co więcej, ta technologia zapewnia również stabilność podczas hamowania czy gwałtowanej zmiany kierunku. Faktycznie, buty są stabilne – zarówno przy poruszaniu się do przodu czy przy bocznym skakaniu, co zwiększa bezpieczeństwo podczas gry. Trudno jest określić, czy to niska, czy może wysoka wersja butów siatkarskich. Jednak ostatnie wiązania znajdują się na podobnym poziome, co w wysokich butach siatkarskich.
Podeszwa – dobra przyczepność i stabilność
Za amortyzację odpowiada technologia FlyteFoam, czyli specjalna pianka umieszczona w podeszwie środkowej. Zewnętrzna podeszwa butów jest w całości wykonana z gumy. Przednia część podeszwy wygląda podobnie jak w innych butach siatkarskich. Natomiast na pięcie podeszwa jest zaokrąglona i podciągnięta do góry. Punkty obrotu znajdują się zarówno na przedniej, jak i tylnej części buta, co pozwala na swobodne wykonywanie ruchów i umożliwia pełną rotację ciała.
Producent zastosował tu również technologię Trusstic system, czyli plastikową wstawkę, która rozciąga się od śródstopia do podeszwy zewnętrznej buta. To taki sztywny mostek, który zapewnia stabilność podczas bocznych ruchów, a także stanowi wsparcie podczas wyskoku i stabilizuje piętę przy lądowaniu. W podeszwie znajdują się też dwie dziury, które mają zapewniać dodatkową wentylację.
Warto również dodać, że podeszwa została wykonana w technologii „non marking”, co oznacza, że nie pozostawia śladów na podłożu.
Asics Metarise – wyskok wyższy o 3%?
Jak zapewnia producent, buty Asics Metarise mają zwiększyć wyskok o 3%, czyli średnio o 2 cm. To właśnie zaokrąglona konstrukcja pięty, o której wcześniej wspominaliśmy, a także technologia FlyteFoam w podeszwie środkowej, mają zapewniać płynne przejście i dynamiczny start, co będzie skutkowało wyższym wyskokiem w powietrze. Czy tak jest w rzeczywistości? Niestety nie udało nam się tego sprawdzić przez brak przyrządu do pomiarów wysokości skoków.
Podsumowanie
Buty Asics Metarise z pewnością przypadną do gustu wielu zawodnikom. Nie tylko tym, którzy chcą poprawić swój wyskok, ale przede wszystkim tym, którzy szukają stabilności.
Nasza ocena: 9/10
Plusy:
- miękka cholewka, dopasowująca się do stopy,
- dobra stabilizacja i trzymanie stopy,
- bardzo dobra przyczepność,
- oryginalny design jak na buty do siatkówki.
Minusy:
- Klej wychodzący spod łączeń materiałów,
- Wysoka cena.
Na koniec chcieliśmy jeszcze wspomnieć, że w butach Asics Metarise w tym sezonie gra 20-letni Yuji Nishida. Japończyk obecnie występuje w drużynie JTEKT Stings i w tym roku podpisał kontrakt z marką Asics.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Gdzie kupić?
Poniżej przedstawiamy wam kilka linków, gdzie możecie kupić buty ASICS Metarise.
Bardzo ciężkie buty. 450 gramów? Wave Lighthning Z6 to zaledwie 300 gramów. Różnica o 50% to naprawdę dużo. Dla zawodników 100+ kg to nie problem, ale dla lżejszych już tak.
Nie zgodzę się też co do wyskoku, że poprawiają go o 3%. Wraz z zawodnikami z II ligi robiliśmy testy. W porównaniu do Mizuno Wave Momentum i wspomnianych błyskawic różnica była -6% dla najwyższego wyskoku i -3% dla średniego. Ale przyznaję, że stabilność profeska, na poziomie Allsix VS 900 Low, tylko 3 razy droższy 😛 Tylko Allsix nie ma takiej amortyzacji. Myślę że Metarise jest świetnym butem dla środkowych, ale poza tym raczej nie bardzo :/