Wyposażenie siatkarza – strój siatkarski, skarpetki i obuwie
Na wyposażenie siatkarza składają się strój siatkarski, skarpetki i obuwie sportowe. Zawodnicy mogą również grać w ochraniaczach i nakolannikach, ale nie są one obowiązkowe. Z kolei w siatkówce plażowej zawodnicy grają na boso, mogą mieć założone czapki z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.
Strój siatkarski – koszulka i spodenki
Wszyscy zawodnicy jednej drużyny, za wyjątkiem libero, muszą występować w jednakowych strojach. Natomiast zawodnik libero powinien nosić strój w innym kolorze, najlepiej kontrastującym z kolorem stroju pozostałych graczy. Zawodnicy mogą grać w koszulkach z krótkimi rękawkami lub w koszulkach bez rękawków. Strój siatkarski powinien być wykonany ze specjalnego materiału, który pozwala oddychać skórze i wchłania zapachy. Materiał powinien być wytrzymały i elastyczny, aby nie krępował ruchów zawodnika.
Każdy siatkarz musi mieć umieszczony numer na koszulce – również dobrany w odpowiednim, kontrastującym kolorze. Numer musi znajdować się na środku koszulki na piersiach i na plecach. Wysokość numeru umieszczonego na klatce piersiowej musi wynosić minimum 15 cm, a na plecach co najmniej 20 cm. Oprócz tego, każdy zawodnik musi mieć umieszczony numer na nogawce spodenek – jego wysokość powinna wynosić 4 – 6 cm. Natomiast szerokość taśmy tworzącej numer musi wynosić co najmniej 2 cm. Kapitan zespołu musi być również oznaczony na koszulce. W tym celu, centralnie pod numerem na piersiach musi zostać umieszczona naszywka o długości 8 cm i szerokości 2 cm.
Obuwie sportowe
Niezbędnym elementem wyposażenia każdego siatkarza jest odpowiednio dobrane obuwie sportowe. Wybierając buty należy przede wszystkim zadbać, aby były wygodne i dopasowane. Obuwie siatkarskie powinno gwarantować dobrą przyczepność i amortyzację przy skokach. Zawodnicy nie muszą grać w jednakowych butach, ich wybór zależy od upodobań gracza. Zalecana jest także gra w skarpetkach, które pozwolą uniknąć powstawania pęcherzy. Jednak to, jakie skarpetki wybierze zawodnik jest jego indywidualną decyzją (np. siatkarki często wybierają długie skarpety, do wysokości kolan).
Ochraniacze na kolana i łokcie
Nakolanniki są ważnym, ale nie obowiązkowym elementem wyposażenia zawodnika. Zgodnie z przepisami gry, w światowych i oficjalnych zawodach FIVB, ochraniacze muszą być w tym samym kolorze, jak część stroju przy którym są założone. Tak więc nakolanniki powinny być dopasowane do koloru spodenek. Nakolanniki powinny być wykonane z wytrzymałych, elastycznych materiałów, zapewniających amortyzację kolana.
Zmiana wyposażenia
Sędzia pierwszy podczas meczu może zezwolić na:
- zmianę mokrego lub uszkodzonego stroju w przerwie pomiędzy setami lub po zmianie zawodników (nowy strój musi mieć ten sam wzór, kolor i numer),
- grę w dresach, jeśli temperatura panująca w hali jest niska (wszyscy zawodnicy z wyjątkiem libero muszą grać w jednakowych dresach, posiadających numerację zgodną z przepisami gry),
- grę bez obuwia sportowego.
Co jeszcze mogą posiadać zawodnicy?
Jakie przedmioty są zabronione?
Jeden komentarz